Pulmoner Rehabilitasyon

PULMONER REHABİLİTASYON

PULMONER (SOLUNUM SİSTEMİ)  REHABİLİTASYON NEDİR?
Pulmoner Rehabilitasyon; kronik solunumsal  hastalığı olup semptomatik, günlük  yaşam aktiviteleri azalmış hastalarda bilimsel dayanağı olan,  çok  disiplinli ve geniş  kapsamlı  tedavi  yaklaşımıdır. Semptomların azalması, fonksiyonel  durumun iyileşmesi, hastanın topluma  katılımının artırılması ve hastalığın sistemik bulgularını azaltarak veya stabilize ederek sağlık harcamalarının  azaltılması  amacıyla  planlanır ve hastanın bireysel  tedavisine  entegre edilir.
    Pulmoner rehabilitasyon, kronik akciğer hastalarına uygulanan standart tıbbi tedavinin etkinliği artırmanın yanı sıra, fonksiyonel düzeyi ve günlük yaşama aktivelerindeki iyileşmeyi geliştiren bir programdır. Başta kronik tıkayıcı akciğer hastalığı(KOAH), olmak üzere Astım, bronşektazi gibi diğer akciğer hastalıkları ve toraks deformitelerinden kaynaklanan solunum problemlerinde de uygulanmaktadır.
   Pulmoner rehabilitasyon programları, konusunda eğitimli ve   göğüs hastalıkları uzmanı veya diğer uzman hekimler, fizyoterapistler, hemşireler, diyetisyenler ve psikologlardan oluşan çok disiplinli ekiple gerçekleştirilmektedir.
    Bu programın amacı;
Ø  Hastalığa bağlı nefes darlığı ve yetersizliği ortadan kaldırmak,
Ø  Egzersiz kapasitesini artırmak,
Ø  Hastalık konusunda kişileri ve ailelerini bilgilendirmek,
Ø  Hastalığın oluşturduğu kötü etkileri ortadan kaldırmak amacıyla psikososyal destek sağlamak,
Ø  Günlük aktiviteleri yeniden oluşturmaktır
     Rahabilitasyon programlarının uygulanmasıyla hastaneye başvuru sayısı, sıklığı, hastanede kalış süresi ve ilaç kullanımı azalmaktadır. Bu programlara hasta ve ailesinin eğitiminin eklenmesi ile daha fazla başarı elde edildiği görülmüştür.
    Pulmoner rehabilitasyon programının içeriği;
Ø  Kişinin aktivitesine göre belirlenen bir egzersiz programı
Ø  Nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri
Ø  Balgam atmaya yönelik yöntemler
Ø  Akciğer sağlığı, hastalıkları ve yöntemleri ile ilgili hasta ve aile eğitimi
Ø  Beslenme danışmanlığı
Ø  Psikososyal daşınmanlık ve tedavisinden oluşmaktadır.

      EĞER SİZ DE NEFES DARLIĞI NEDENİYLE GÜNLÜK AKTİVİTELERİNİZİ YAPMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORSANIZ VE PSİKOLOJİNİZİN BOZDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ; HASTANEMİZİN DOKTORLARINA PULMONER REHABİLİTASYON PROGRAMINDAN YARARLANMAK İSTEDİĞİNİZİ SÖYLEYEBİLİRSİNİZ.    
                                                
Uzm. Dr. İbrahim OCAK
Göğüs Hastalıkları ve  Tüberküloz uzmanı